Jak wiadomo wszelkie ustroje akustyczne są bardzo drogie jak na mój gust:) .
Postanowiłem więc opisać z jakich materiałów korzystam udoskonalając systemy głośnikowe jak i pomieszczenia . Mianowicie korzystam z piany gumowej BITMAT odpowiednio spreparowanej
Ale na początek jak to działa
Piana 50 mm pocięta na paski o grubości 5 mm |
Działanie jest następujące piana pochłania ciśnienie akustyczne jak również działa rozpraszająco oraz zapobiega przedostania się rezonansom materiału do którego zastała przyklejona , czyli ścianom budynku pokrytym regipsami czy ściankom obudowy głośnika jak i wszelkim innym np. karoserii samochodu . materiał rodzimy przestaje "dogrywać " pasożytnicze częstotliwość .
Piana dostępna na rynku jest w różnych grubościach od 3mm do 50mm , każda z nich ma inną gęstość struktury , co jest ważne przy użyciu jej jako pociętej w paski do wyklejania . Jakie grubość stosować , trzeba dobierać eksperymentalnie . Pianę w oryginalnej formie na pewno można używać do ścian samochodów i kolumn . Jeśli chcemy uzyskać mocniejsze tłumienie oraz rozpraszanie można ją rozcinać w pasy .
Paski piany 5 mm x 50 mm x 300 mm ucięte z materiału o grubości 50 mm |
Odpowiednio pocięte paski przyklejam na klej kontaktowy w spraju BOLL , powierzchnie wsiąkliwe takie jak MDF płyta stolarska , płyta wiórowa , regips itp. należy zagruntować , co pozwoli zaoszczędzić na kleju jak i przyspieszy oraz wzmocni klejenie . Klejenie powinno być solidne ściśle na całej powierzchni sklejanych materiałów . Do gruntowania powierzchni drewno podobnych używam rozwodnionego kleju do drewna typu wikol , do ścian można zastosować grunt malarski .
Pozdrawiam Tomasz Janiszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz