Strony

poniedziałek, 10 lutego 2014

          Witam
Dziś przepis na przedwzmacniacz gramofonowy z korekcją RIAA według mojej filozofii:)
4x6N1P-EW:) Transformator sieciowy typu TS-40 od jakiegoś starego polskiego radia lampowego typu DML. Ja użyłem seryjnego TS telto, jakieś nie duże trafko na dławik parę innych śmieci :) Wszystkie lampki równolegle na pierwszym stopniu napięcie anodowe 65V na drugim 95V kondensatory sprzęgające 0,5uF 200V,  filtr dwu stopniowy w zupełności wystarcza . Urządzenie ma dość spore wzmocnienie  dlatego jeśli ktoś dysponuje wkładką MM o wysokiej sprawność 3,5mV-5mV  to proszę dołożyć potencjometr na wyjściu :) z wkładką MC też sobie poradzi .
       Ja osobiście używam wkładki MM , DUAL DMS 240,  0,7mV żaden hi end zwykła wkładka.
Testowałem różne rzeczy takie jak transformatory wejściowe celem dopasowania impedancji (typowa wkładka MM 700Ohm ),  wnioski: idealne dopasowanie nie przekłada się na jakość czy poprawę dźwięku;)
trafka wróciły do nadawcy i jest bezpośrednio na siatkę:) różne filtry w różnych miejscach, ale najprościej gra najlepiej. Schemat zamieszczam proszę próbować budować i pisać jak się podoba
Lampowy Przedwzmacniacz z korekcją RIAA czułość 0,5mV

fragment montażu powietrznego
Wnioski końcowe łączenie siatek i anod lamp, jak najkrótszym drutem, najlepiej kiedy oba krosy się krzyżują żeby jak najmniej na siebie mogły oddziaływać, TS toroidalny nie ma potrzeby go mocno ekranować czy oddalać . BARDZO ważne prowadzenie masy przy tak czułym układzie każda najmniejsza pętla daje efekt przydźwięku :). Po odpięci filtrów RIAA świetnie sprawuje się jako wzmacniacz słuchawkowy OTL  bez najmniejszych  przeróbek .
Opisany narysowany i wykonany :) przedwzmacniacz gramofonowy RIAA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz